Rozdajemy na potęgę!

Część 11 / 28 września 2018

Cały ogrom sytuacji. Często nie możemy spamiętać i już za godzinę, dwie nie pamiętamy, co robiliśmy przed chwilą. Rozdajemy z uśmiechem. Klapcar posłusznie skacze po sawannie i mimo, że jest uszkodzony, nie zawodzi nas więcej. Swoje samochody pożyczają nam miejscowi księża i siostra zakonna – 22 tysiące klapków to naprawdę dużo!!! Pakujemy niebieskie worki i od domostwa do domostwa, od wioski do wioski. Japonki i croksy. Japonki i croksy. Japonki i croksy. Jeździmy po Gambii około pięć tysięcy kilometrów.

Czy w Gambii w ogóle nie ma klapków? Nie, tak nie jest. Klapki można kupić przede wszystkim na straganach w stolicy, w Banjul – ale oczywiście kosztują i są drogie. Generalnie można kupić wszystko (niemal każdy produkt), tylko wszystko kosztuje, a rodziców zwyczajnie nie stać na zakup podstawowych dóbr. Jeśli para klapków kosztuje dwa dolary, a rodzinka ma np. siódemkę dzieci, to rachunek jest prosty. Nawet jeśli po nasze klapki przychodzą dzieci, które mają już jakieś stare klapki, to i tak żadna para się nie zmarnuje, ponieważ każdy ma rodzeństwo i w jednej parze nigdy nie chodzi jedno dziecko.
Klapki robią furorę. Gdybyśmy mieli sto tysięcy, też rozdalibyśmy – bez obaw! Jedziemy w stronę Somy i za Bwiam skręcamy w prawo, zaraz za wojskową kontrolą (Gambią ciągle miotają polityczne zawieruchy). Dojeżdżamy. Dzieci zbiegają się w setkach. To rozdajemy z samochodu, to stojąc obok. Potem kilka kolejnych rozdań gdzieś w polnych drogach gambijskiej przyrody. Przy studniach. Pod baobabami. Wśród upraw. Czasem jest tak, że błądzimy i drugi raz trafiamy w to samo miejsce, ale dzieci już chodzą w naszych klapkach – widzimy to.

Wzruszający są ludzie (i dzieci, i starsi), którzy później podchodzą i nam dziękują. Po prostu. Od serca. Spontanicznie. Raz pomachają ręką, drugi raz przyłożą klapki do serca. Nasze wtedy pęka, bo na chwilę spotykają się oczy „Europejczyka na chwilę” i „Afrykańczyka na zawsze”. Wtedy widzimy, że to ma sens, że warto i że nasze klapki coś znaczą – nie zawsze tylko „klapki”.

Raz nikogo nie ma i nagle po czerwonym szutrze biegnie maluch: po kamyczkach, szybko, macha rączkami. O mało się nie wywraca. Bierze klapki, oczka mu się szklą, woła kolegów i koleżanki – i już mamy pełne ręce roboty. Czasem taki speszony maluch gryzie klapki lub chowa za nimi swoją czarną jak smoła buzię. A czasem ucieka jeszcze szybciej, niż przybiegł – zazwyczaj po rodzeństwo i znajomych. Raz pod starym i wielkim baobabem, raz gdzieś na bezdrożu, gdzie stoi garstka afrykańskich maluchów. Raz przy meczecie, gdy poczciwy stary imam przerywa modły i mówi do wiernych: idźcie, bierzcie, dziękuję. Czasem wokół rzeki, czasem na mokradłach. Raz w deszczu, raz w upale, sto razy na laterytowych dróżkach, gdzieś w zapomnieniu…

Wjeżdżamy w wioskę i zaraz wszyscy są nasi. Czasem dziecko wstydzi się podejść, stoi gdzieś na uboczu, gryzie paznokcie i patrzy. Widzimy i ktoś z nas podchodzi do malca ot tak, z małymi klapkami w ręce – wtedy dzieje się cud, wtedy dzieje się to najważniejsze. Z ręki do ręki. Z serca do serca. Pamiętamy, jak gdzieś z dala od głównej drogi siedziało dziecko. Na murku, trochę senne, trochę smutne, zamyślone. Kundong, środkowa Gambia. Wtedy zatrzymujesz wóz, wysiadasz i dajesz klapki. Niby nic, niby mało. Kurz panoszy się jak król. Dziecko nawet nie wstaje, tak jest zaskoczone i …chyba się cieszy. Odjeżdżasz i machasz jeszcze przez szybę. Pewnie już nigdy się nie spotkamy, pewnie nasze oczy już nigdy się nie zobaczą – ale w pamięci zostaje wszystko. Dziękujemy komuś, kto dał te klapki, by rozdać: może to Ty? A może Ty? Może Ty?

 

 

Galeria zdjęć:

Zobacz również:

 

 

← Zostań Ambasadorem / Wolontariuszem

Zostań Ambasadorem Akcji

Wpisz się na listę i zbieraj, zbieraj, zbieraj!

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Klapki dla Gambii” wszystkie instytucje skupiające wokół siebie aktywność dzieci i młodzieży. Szczególnie zależy nam, by w wielu pobliskich  szkołach, w przedszkolach, w domach kultury, w parafiach i hufcach harcerskich, i we wszystkich innych miejscach, gdzie tylko można i wypada zorganizować zbiórkę klapków – przy bezinteresownej pomocy nauczycieli, opiekunów i wszystkich ludzi dobrej woli – postawić kartony i wypełnić je kolorowymi klapkami.

Dla wszystkich Ambasadorów zostanie przygotowany Certyfikat Wsparcia 2018, który wraz z pakietem medialnym będziemy indywidualnie rozdawać po zakończeniu tegorocznej edycji, czyli po szczęśliwym powrocie z Afryki – jesień 2018.

Lista Ambasadorów aktualizowana jest na bieżąco (niezwłocznie po zgłoszeniu), a w przypadku ewentualnych nieścisłości lub błędów prosimy o informację mailową: akcja@klapkidlagambii.pl.

Zostań Wolontariuszem Akcji

Zostań Wolontariuszem Akcji – poszukujemy kontaktowych osób do współpracy.

Jeśli studiujesz na bielskiej ATH, lub w każdy inny sposób masz możliwość, by zostać naszym ramieniem, przedstawicielem i pośrednikiem w kontakcie ze szkołą, z przedszkolem lub z innym miejscem, gdzie możemy zbierać klapki, napisz do nas wiadomość lub zadzwoń. Szukamy komunikatywnych i otwartych osób, które chętnie będą reprezentować akcję „Klapki dla Gambii” w swoim środowisku: w dawnej szkole podstawowej, w gimnazjum lub ogólniaku.

Jeśli znasz zakręconego nauczyciela lub masz kontakt z innymi aktywnymi osobami, pomóż nam do nich dotrzeć: trzeba przekazać karton na klapki, dać plakat, porozmawiać, wyjaśnić sens zbierania klapków. A potem, na samym końcu, trzeba przywieźć zebrane klapki na centralne miejsce zbiórki. Szukamy kreatywnych osób, które będą łącznikami w organizacji całego przedsięwzięcia.

Aktualności i informacje →

Aktualności

Ważna informacja

Uprzejmie informujemy, że w tym roku akcja „Klapki dla Gambii” się nie odbędzie i kolejne wielkie zbieranie planowane jest na rok 2020. Dziękując wszystkim za tegoroczne zaangażowanie, jak i to sprzed dwóch lat, mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy już wkrótce – raptem za kilka miesięcy, by wspólnie, krok po kroku, zacząć organizować wydarzenie na rok 2020. Pozostańmy wszyscy w kontakcie poprzez kolejne odsłony strony internetowej oraz aktywność na fanpage FB. Mamy nadzieję, że zbieranie klapków zagościło w Państwa sercach na zawsze i już za rok znów pomożemy afrykańskim dzieciom. W razie pytań pozostajemy do Waszej dyspozycji poprzez kontakt telefoniczny i mailowy.

Paszporty do Gambii!!!

Już w czwartek 8 listopada serdecznie zapraszamy wszystkich Ambasadorów Akcji, Wolontariuszy i Partnerów do odbioru „Paszportów do Gambii”, czyli Certyfikatów Uczestnictwa w naszym wielkim, wspólnym zbieraniu klapków. Uroczysta gala rozpocznie się o godzinie 11.00 w auli budynku L, na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, ul. Willowa 2. Uroczystość zaplanowana jest na około dwie godziny i bardzo serdecznie zapraszamy przedstawicieli szkół, przedszkoli, bibliotek i wszystkich innych miejsc, gdzie zbieraliśmy w tym roku klapki. Prosimy o wcześniejszą rejestrację przez poniższy formularz, a na ewentualne pytania odpowiemy drogą mailową lub przez wiadomości FB. Czekamy na Was!

Formularz rejestracyjny

 

Rozdawanie – najważniejsza część projektu Klapki dla Gambii

Projekt Klapki dla Gambii wszedł w decydującą fazę, rozdawania klapków dzieciom. Po długiej podróży, przez całą Europę, po pokonaniu Sahary i licznych przeszkód, włącznie z poważną awarią samochodu podróżniczego, ekipa akcji dotarła do Gambii. Po przejęciu ładunku z portu w Banjul klapki zostały przetransportowane do miejscowości Bwiam, która stała się bazą wyjazdową do rozdawania klapków wśród gambijskich dzieci.

Rozdanie ponad 22 tys. klapków to wyzwanie na najbliższe tygodnie – w Gambii trwa pora deszczowa, co nie ułatwia zadania. Radość na buziach dzieci obdarowanych klapkami daje jednak niesamowitą moc!

Zapraszamy do śledzenia relacji z rozdawania na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych
klapkidlagambii.pl/#relacje
www.instagram.com/klapkidlagambii

Podziękowania dla firmy Trytyt

Serdecznie dziękujemy firmie Trytyt.com za nieocenioną pomoc, jaką było nieodpłatne przekazanie na rzecz naszej akcji siedemnastu tysięcy plastikowych opasek (popularnie zwanych trytytkami), które okazały się niezbędne przy pakowaniu klapków do worków. Klapki pakowane luzem zajmowały bardzo dużo miejsca i gdy zdaliśmy sobie sprawę, że ratunkiem może być jedynie spinanie każdej pary – właśnie wtedy z pomocą przyszła firma spod Bielska, z Międzyrzecza Górnego. Sprawna współpraca zaowocowała tym, że wszystko finalnie zmieściło się do kontenera i cała operacja przebiegła zgodnie z planem. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, a zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej naszego Darczyńcy.

www.trytyt.com

Trzy tony!!!

Prawie trzy tony klapków – tyle waży nasz transport na Czarny Ląd. Dużo to, czy mało? W ostatnich dniach, po dokładnym posegregowaniu, policzeniu i spakowaniu wszystkich klapków (21.133 pary!) całość naszych darów zastała zapakowana do oceanicznego kontenera. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, choć mieliśmy wiele obaw, czy worki z klapkami zmieszczą się do stalowej konstrukcji, która wszak nie jest z gumy (!). Dzięki pomocy organizacyjnej studentów i pracowników bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej wszystko udało zrobić się na medal. Po kilkunastu godzinach załadunku pełny kontener wyjechał od nas do Gdyni i tam czeka teraz na statek. Udało się zrobić na medal!

22.133

22.133 – tyle par klapków udało nam się zebrać od połowy maja do końca czerwca 2018 roku. Takie jest oficjalne podsumowanie naszej tegorocznej akcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbieranie klapków i pomogli w ten sposób afrykańskim maluchom. Dziękujemy Wolontariuszom, Ambasadorom i Partnerom Akcji – bez Was nie byłoby to możliwe. Już lada dzień wszystkie klapki zostaną zapakowane do kontenera, dowiezione do Gdyni i udadzą się drogą morską do Gambii. Następnie z Bielska-Białej trójka studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej wyruszy wraz z opiekunem samochodem podróżniczym do Gambii, by tam odebrać kontener z portu i rozdać wszystkie klapki małym Gambijczykom.

KLAPKOMANIA!

Już 18 i 19 czerwca zapraszamy na KLAPKOMANIĘ – specjalne wydarzenie towarzyszące naszej akcji. W tych dniach przywieźcie do nas zebrane klapki i weźcie udział w specjalnie dla Was przygotowanych atrakcjach . W poniedziałek (18 czerwca) zapraszamy przedszkolaków i młodsze klasy szkół podstawowych (1-5), a we wtorek (19 czerwca) starsze klasy szkół podstawowych, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W programie, w zależności od grupy wiekowej trochę zabawy, trochę wiedzy, trochę nagród. Szczegóły akcji znajdziecie na plakacie (podlinkować plakat pod słowo „plakacie”)

Nasza największa aula może pomieścić tylko 300 osób, dlatego konieczna jest rezerwacja poprzez formularz.

Link tutaj: https://goo.gl/forms/4G7PMe5dssI7UgRw1
Decyduje kolejność zgłoszeń!

Transport klapków do Gambii to nie lada wyzwanie.

Z dnia na dzień do naszej Akademii przysyłanych i przywożonych jest coraz więcej klapków, najwyższa pora, żeby rozpocząć przygotowania do operacji logistycznej, dzięki której klapki znajdą się w Gambii. Stajemy przed nie lada wyzwaniem, klapków będzie dużo więcej niż w ubiegłym roku, stąd też ich transport będzie wymagał profesjonalnej obsługi. Z nieocenioną pomocą w tym zakresie przychodzą nam liderzy rynku transportowego –@GrupaOTLogistics jako największy operator portowy w Polsce i lider w obszarze żeglugi śródlądowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz @c.hartwiggdynia czyli najstarszy spedytor w Polsce, ze 160-letnim doświadczeniem w branży. Z tak doświadczonymi partnerami jesteśmy pewni, że kontener, do którego zapakujemy „Klapki dla Gambii” dotrze do celu na czas i ofiarowane przez darczyńców klapki sprawią wiele radości dzieciom. Dziękujemy firmom OT Logistics S.A oraz C.Hartwig Gdynia S.A. za to, że podjęły się realizacji tego wyzwania!

Zbieramy! Zbieramy! Zbieramy!

Nasza akcja rozkręciła się na dobre. Dostajemy od Was bardzo dużo komunikatów, że zbieracie i zapełniacie kartony – tak trzymać! Liczy się każda para klapków. Dziękujemy za Wasz zapał i zaangażowanie. To tylko klapki, a mogą tak wiele! Obrazowo mówimy, że jedna para, to jedno afrykańskie dziecko – i tak jest naprawdę. Zachęcamy do zbierania, byśmy potem mogli wszystko w…

Jan Niezbędny w klapkach!!!

Jan Niezbędny dołącza do naszych klapków! Informujemy, że firma słynąca w Polsce z produkcji m.in. worków na śmieci (ale także wielu innych jednorazowych akcesoriów i produktów przydatnych w domu – i nie tylko – stała się oficjalnym partnerem naszej akcji. Cieszymy się tym bardziej, że wielkie i twarde worki wyprodukowane przez Jana Niezbędnego będą niezastąpione podczas pakowania wszystkich klapków do…