Ruszamy do Afryki

Część 4 / 10 sierpnia 2018

Wyjeżdżamy z Polski o świcie. Przygotowani. Pogodni. Gotowi na wszystko. Zapakowani po granice możliwości wieziemy ze sobą klapki, które zostały dosłane już po nadaniu kontenera. Klapcar jest pełny. Pełniutki. Toczymy się przez Czechy, potem przez Niemcy i Francję. Padamy jak muchy i śpimy w Belfort po czternastu godzinach jazdy. Potem kilometr za kilometrem coraz bliżej Gibraltaru i Afryki. Dopadają nas upały i korki, korki i upały – Francuzi w sobotę jadą i na weekend, i na wakacje. To rozmawiamy, to słuchamy muzyki, to milczymy. Jedynka, dwójka. Jedynka, dwójka. Jedynka, dwójka. Nawigacja jak po sznurku ciągnie nas przez zjazdy, rozjazdy, objazdy i kolejne miasta. Czasem jest sennie i monotonnie.

Na granicy Francji z Hiszpanią szaleją pożary lasów i z dwie godziny stoimy w olbrzymim zatorze. Wszyscy stoją. Policja rozdaje wodę, co chwilę mkną kolejne wozy strażackie, latają helikoptery. Czas się dłuży. Słońce się leje. Chmur brak. Ludzie wychodzą z samochodów, trwa sielanka i beztroska. Ogarniamy mapę, grzebiemy w nawigacji i widzimy skrót przez miasteczko. Odważnie, ale można. Urywamy się z szeregu, omijamy pożar szerokim łukiem i wskakujemy na autostradę kilkanaście kilometrów dalej. Mkniemy w słonecznym upale na kolejny nocleg. Szesnaście godzin w samochodzie.

Trzeciego dnia zaczyna się gehenna, czyli podróż. Nie ma podróży bez kłopotów, tak jak nie ma miłości bez przeszkód. Sto kilometrów przed Grenadą klapcar odmawia posłuszeństwa. Załamka. Majestatycznie zwalnia i mówi STOP – DALEJ NIE JADĘ. Żar leje się z nieba. Miny nam rzedną. Z wieloma perypetiami docieramy później do Grenady i rano meldujemy się w serwisie KIA – gdzie jak gdzie, ale tutaj muszą pomóc. Diagnoza zwala z nóg – padła turbosprężarka. Recepta zwala z nóg – nowa za dwa i pół tysiąca euro plus czyszczenie systemu plus robocizna plus podatki plus – śmierć. Czarniej być nie może. Sześćdziesiąt kilometrów do morza i trzysta do Gibraltaru. Czas zwala z nóg – minimum, przy dobrych wiatrach, tydzień serwisowego postoju…

Podróż zawsze płata figle – tak było, jest i będzie. Również teraz, gdy kontener pełen klapków płynie do Banjul, gdy jedziemy na jego spotkanie i gdy coś, na co nie masz wpływu, właśnie się wydarza. Złośliwość rzeczy martwych? Pech? A może szczęście, że teraz, a nie na Saharze? Mamy milion myśli. Każdy kierowca wie, jak to jest. Głowy się kotłują. Trudny czas. Trudny moment. Nasz klapcar nie jest nowym autem. Swoje przeszedł podróżując kilka lat temu pół roku po Ameryce Południowej, przemierzając szosy Rosji aż po Koreę i Japonię – i z powrotem, jeżdżąc wertepami przez ogromne połacie Azji – o trasach po Europie nie wspominając, a rok temu dotarł przecież do Gambii i otworzył klapkowy szlak. Po tym wszystkim, w zasadzie, powinien dostać medal i iść do muzeum.

Znajdujemy tani hostel i czekamy na wieści z serwisu: muszą wszystko wyciągnąć, oglądnąć, zdiagnozować, wycenić. Czekamy dzień, drugi, trzeci. Spacerujemy po Grenadzie, gdzie „Żebrak z Granady” postawił pięćset lat temu swój pierwszy szpital. Alhambra świeci islamem. Wąskie uliczki. Bazary. Kościoły. Myślimy nad wszystkim i układamy plan B i C – najważniejsze, to dotrzeć do Gambii i rozdać klapki. Sprawdzamy samoloty stąd i z Madrytu, do Dakaru i gdzie tylko można, ale ceny są takie, jakbyśmy mieli lecieć w kosmos. Sprawdzamy autobusy, przeprawy promowe – liczymy dni i kilometry. Liczymy straty. Najważniejsze, to przejąć kontener i rozdać klapki – choćbyśmy tam mieli dotrzeć na piechotę, z jedną torbą na krzyż. Choćby nie wiem co. Plan C, to kolega z Polski, który gotowy jest rzucić wszystko i przyjechać tutaj swoją terenową toyotą, by wziąć nas na pokład i jechać razem dalej – klapki muszą wygrać.

Serwisem rządzi Juan Manuel Jiménez Campos. Pisze maila, że turbosprężarkę można zregenerować, system wyczyścić, wymienić filtry i w czwartek wieczorem klapcar powinien być do odbioru – ale i tak w zwalającej z nóg cenie. To w tym wszystkim jest najgorsze. Pieniądze szczęścia nie dają??? Niestety, na to szczęście musimy jeszcze poczekać – pada kolejny termin: poniedziałek. Jedziemy do serwisu i błagamy, ale i tak poniedziałek. Zmieniamy po raz enty hostel, przenosimy torby, jedzenie. Czekamy. Czekamy. A statek z klapkami płynie, płynie, płynie…

Galeria zdjęć:

Zobacz również:

 

 

← Zostań Ambasadorem / Wolontariuszem

Zostań Ambasadorem Akcji

Wpisz się na listę i zbieraj, zbieraj, zbieraj!

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Klapki dla Gambii” wszystkie instytucje skupiające wokół siebie aktywność dzieci i młodzieży. Szczególnie zależy nam, by w wielu pobliskich  szkołach, w przedszkolach, w domach kultury, w parafiach i hufcach harcerskich, i we wszystkich innych miejscach, gdzie tylko można i wypada zorganizować zbiórkę klapków – przy bezinteresownej pomocy nauczycieli, opiekunów i wszystkich ludzi dobrej woli – postawić kartony i wypełnić je kolorowymi klapkami.

Dla wszystkich Ambasadorów zostanie przygotowany Certyfikat Wsparcia 2018, który wraz z pakietem medialnym będziemy indywidualnie rozdawać po zakończeniu tegorocznej edycji, czyli po szczęśliwym powrocie z Afryki – jesień 2018.

Lista Ambasadorów aktualizowana jest na bieżąco (niezwłocznie po zgłoszeniu), a w przypadku ewentualnych nieścisłości lub błędów prosimy o informację mailową: akcja@klapkidlagambii.pl.

Zostań Wolontariuszem Akcji

Zostań Wolontariuszem Akcji – poszukujemy kontaktowych osób do współpracy.

Jeśli studiujesz na bielskiej ATH, lub w każdy inny sposób masz możliwość, by zostać naszym ramieniem, przedstawicielem i pośrednikiem w kontakcie ze szkołą, z przedszkolem lub z innym miejscem, gdzie możemy zbierać klapki, napisz do nas wiadomość lub zadzwoń. Szukamy komunikatywnych i otwartych osób, które chętnie będą reprezentować akcję „Klapki dla Gambii” w swoim środowisku: w dawnej szkole podstawowej, w gimnazjum lub ogólniaku.

Jeśli znasz zakręconego nauczyciela lub masz kontakt z innymi aktywnymi osobami, pomóż nam do nich dotrzeć: trzeba przekazać karton na klapki, dać plakat, porozmawiać, wyjaśnić sens zbierania klapków. A potem, na samym końcu, trzeba przywieźć zebrane klapki na centralne miejsce zbiórki. Szukamy kreatywnych osób, które będą łącznikami w organizacji całego przedsięwzięcia.

Aktualności i informacje →

Aktualności

Ważna informacja

Uprzejmie informujemy, że w tym roku akcja „Klapki dla Gambii” się nie odbędzie i kolejne wielkie zbieranie planowane jest na rok 2020. Dziękując wszystkim za tegoroczne zaangażowanie, jak i to sprzed dwóch lat, mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy już wkrótce – raptem za kilka miesięcy, by wspólnie, krok po kroku, zacząć organizować wydarzenie na rok 2020. Pozostańmy wszyscy w kontakcie poprzez kolejne odsłony strony internetowej oraz aktywność na fanpage FB. Mamy nadzieję, że zbieranie klapków zagościło w Państwa sercach na zawsze i już za rok znów pomożemy afrykańskim dzieciom. W razie pytań pozostajemy do Waszej dyspozycji poprzez kontakt telefoniczny i mailowy.

0 komentarzy

Paszporty do Gambii!!!

Już w czwartek 8 listopada serdecznie zapraszamy wszystkich Ambasadorów Akcji, Wolontariuszy i Partnerów do odbioru „Paszportów do Gambii”, czyli Certyfikatów Uczestnictwa w naszym wielkim, wspólnym zbieraniu klapków. Uroczysta gala rozpocznie się o godzinie 11.00 w auli budynku L, na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, ul. Willowa 2. Uroczystość zaplanowana jest na około dwie godziny i bardzo serdecznie zapraszamy przedstawicieli szkół, przedszkoli, bibliotek i wszystkich innych miejsc, gdzie zbieraliśmy w tym roku klapki. Prosimy o wcześniejszą rejestrację przez poniższy formularz, a na ewentualne pytania odpowiemy drogą mailową lub przez wiadomości FB. Czekamy na Was!

Formularz rejestracyjny

 

0 komentarzy

Rozdawanie – najważniejsza część projektu Klapki dla Gambii

Projekt Klapki dla Gambii wszedł w decydującą fazę, rozdawania klapków dzieciom. Po długiej podróży, przez całą Europę, po pokonaniu Sahary i licznych przeszkód, włącznie z poważną awarią samochodu podróżniczego, ekipa akcji dotarła do Gambii. Po przejęciu ładunku z portu w Banjul klapki zostały przetransportowane do miejscowości Bwiam, która stała się bazą wyjazdową do rozdawania klapków wśród gambijskich dzieci.

Rozdanie ponad 22 tys. klapków to wyzwanie na najbliższe tygodnie – w Gambii trwa pora deszczowa, co nie ułatwia zadania. Radość na buziach dzieci obdarowanych klapkami daje jednak niesamowitą moc!

Zapraszamy do śledzenia relacji z rozdawania na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych
klapkidlagambii.pl/#relacje
www.instagram.com/klapkidlagambii

0 komentarzy

Podziękowania dla firmy Trytyt

Serdecznie dziękujemy firmie Trytyt.com za nieocenioną pomoc, jaką było nieodpłatne przekazanie na rzecz naszej akcji siedemnastu tysięcy plastikowych opasek (popularnie zwanych trytytkami), które okazały się niezbędne przy pakowaniu klapków do worków. Klapki pakowane luzem zajmowały bardzo dużo miejsca i gdy zdaliśmy sobie sprawę, że ratunkiem może być jedynie spinanie każdej pary – właśnie wtedy z pomocą przyszła firma spod Bielska, z Międzyrzecza Górnego. Sprawna współpraca zaowocowała tym, że wszystko finalnie zmieściło się do kontenera i cała operacja przebiegła zgodnie z planem. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, a zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej naszego Darczyńcy.

www.trytyt.com

0 komentarzy

Trzy tony!!!

Prawie trzy tony klapków – tyle waży nasz transport na Czarny Ląd. Dużo to, czy mało? W ostatnich dniach, po dokładnym posegregowaniu, policzeniu i spakowaniu wszystkich klapków (21.133 pary!) całość naszych darów zastała zapakowana do oceanicznego kontenera. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, choć mieliśmy wiele obaw, czy worki z klapkami zmieszczą się do stalowej konstrukcji, która wszak nie jest z gumy (!). Dzięki pomocy organizacyjnej studentów i pracowników bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej wszystko udało zrobić się na medal. Po kilkunastu godzinach załadunku pełny kontener wyjechał od nas do Gdyni i tam czeka teraz na statek. Udało się zrobić na medal!

0 komentarzy

22.133

22.133 – tyle par klapków udało nam się zebrać od połowy maja do końca czerwca 2018 roku. Takie jest oficjalne podsumowanie naszej tegorocznej akcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbieranie klapków i pomogli w ten sposób afrykańskim maluchom. Dziękujemy Wolontariuszom, Ambasadorom i Partnerom Akcji – bez Was nie byłoby to możliwe. Już lada dzień wszystkie klapki zostaną zapakowane do kontenera, dowiezione do Gdyni i udadzą się drogą morską do Gambii. Następnie z Bielska-Białej trójka studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej wyruszy wraz z opiekunem samochodem podróżniczym do Gambii, by tam odebrać kontener z portu i rozdać wszystkie klapki małym Gambijczykom.

0 komentarzy

KLAPKOMANIA!

Już 18 i 19 czerwca zapraszamy na KLAPKOMANIĘ – specjalne wydarzenie towarzyszące naszej akcji. W tych dniach przywieźcie do nas zebrane klapki i weźcie udział w specjalnie dla Was przygotowanych atrakcjach . W poniedziałek (18 czerwca) zapraszamy przedszkolaków i młodsze klasy szkół podstawowych (1-5), a we wtorek (19 czerwca) starsze klasy szkół podstawowych, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W programie, w zależności od grupy wiekowej trochę zabawy, trochę wiedzy, trochę nagród. Szczegóły akcji znajdziecie na plakacie (podlinkować plakat pod słowo „plakacie”)

Nasza największa aula może pomieścić tylko 300 osób, dlatego konieczna jest rezerwacja poprzez formularz.

Link tutaj: https://goo.gl/forms/4G7PMe5dssI7UgRw1
Decyduje kolejność zgłoszeń!

0 komentarzy

Transport klapków do Gambii to nie lada wyzwanie.

Z dnia na dzień do naszej Akademii przysyłanych i przywożonych jest coraz więcej klapków, najwyższa pora, żeby rozpocząć przygotowania do operacji logistycznej, dzięki której klapki znajdą się w Gambii. Stajemy przed nie lada wyzwaniem, klapków będzie dużo więcej niż w ubiegłym roku, stąd też ich transport będzie wymagał profesjonalnej obsługi. Z nieocenioną pomocą w tym zakresie przychodzą nam liderzy rynku transportowego –@GrupaOTLogistics jako największy operator portowy w Polsce i lider w obszarze żeglugi śródlądowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz @c.hartwiggdynia czyli najstarszy spedytor w Polsce, ze 160-letnim doświadczeniem w branży. Z tak doświadczonymi partnerami jesteśmy pewni, że kontener, do którego zapakujemy „Klapki dla Gambii” dotrze do celu na czas i ofiarowane przez darczyńców klapki sprawią wiele radości dzieciom. Dziękujemy firmom OT Logistics S.A oraz C.Hartwig Gdynia S.A. za to, że podjęły się realizacji tego wyzwania!

0 komentarzy

Zbieramy! Zbieramy! Zbieramy!

Nasza akcja rozkręciła się na dobre. Dostajemy od Was bardzo dużo komunikatów, że zbieracie i zapełniacie kartony – tak trzymać! Liczy się każda para klapków. Dziękujemy za Wasz zapał i zaangażowanie. To tylko klapki, a mogą tak wiele! Obrazowo mówimy, że jedna para, to jedno afrykańskie dziecko – i tak jest naprawdę. Zachęcamy do zbierania, byśmy potem mogli wszystko w…

0 komentarzy

Jan Niezbędny w klapkach!!!

Jan Niezbędny dołącza do naszych klapków! Informujemy, że firma słynąca w Polsce z produkcji m.in. worków na śmieci (ale także wielu innych jednorazowych akcesoriów i produktów przydatnych w domu – i nie tylko – stała się oficjalnym partnerem naszej akcji. Cieszymy się tym bardziej, że wielkie i twarde worki wyprodukowane przez Jana Niezbędnego będą niezastąpione podczas pakowania wszystkich klapków do…

0 komentarzy