Długa droga

Część 5 / 22 sierpnia 2018

Samochód naprawiony i możemy ruszać dalej! Wieści ze statku są takie, że przyspiesza – ale bez obaw, poczeka. Jeszcze przed wyjazdem ustaliliśmy, że wyjeżdżamy z Polski tydzień wcześniej, tak na wszelki wypadek, i teraz ten tydzień może okazać się zbawienny. Kto by pomyślał, że na tak długiej drodze, przez tyle tysięcy kilometrów, statek nas wyprzedzi – a jednak. Jedziemy więc jeszcze chwilę przez Sierra Nevadę, odwiedzamy Gibraltar i wskakujemy rankiem na prom do Maroka – Afryka zbliża się wielkimi krokami.

Na promie urzędnik migracyjny stempluje paszporty i już zaczynamy wiedzieć afrykański brzeg w Tangerze. Kontrole trwają chwilę i po kilku zakrętach wyskakujemy na szerokie ulice Maghrebu. Yes! Yes! Yes! Teraz tylko do przodu. Droga mija cudownie i wieczorem meldujemy się w Marakeszu. Tak liczymy kilometry, by następnego wieczora spać już w stolicy Sahary Zachodniej – w Al-Ujun. Wszystko udaje się bez pudła. A Marakesz? Kto był, ten wie – mieszanka wszystkiego, arabski tygiel. Kram na kramie, milion pamiątek, kawiarenki na dachach wokół głównego placu. Cudny inny świat.

Oczywiście dziesiątki drobnych przygód nas nie omijają: to dzikie wielbłądy, to przekroczenie Zwrotnika Raka, to kontrole policyjne i wojskowe. Blokady, zwężenia, droga często tak dziurawa jak szwajcarski ser. Raz bliżej oceanu, drugi raz wprost w Saharę, w piach – a ten świeci kolorami: od białego jak śnieg po żółty jak żółtko. Gdzieniegdzie piaskowe pługi odgarniają łachy piachu i można jechać dalej. Mijamy wielkie farmy wiatrakowe liczące ponad dwieście śmigieł, mijamy rybackie namioty i małe miasteczka wyszarpane z serca pustyni. Lejemy drogie paliwo i kilometr po kilometrze tniemy na południe.

Mauretania i Senegal to dwie różne bajki. Pierwsza jest pusta, druga przepełniona. Pogoda z żaru przechodzi w tropik, temperatura spada, ale wilgotność pikuje w górę aż strach. Przesuwamy się bliżej Gambii i coraz więcej myślimy o rozdawaniu klapków – WASZYCH KLAPKÓW!!! Statek z kontenerem jest na ostatniej prostej – my też!. Śpimy w stolicy Mauretanii, choć znaleźć tutaj tani hotelik graniczy z cudem. W ogóle znaleźć się (odnaleźć się) w Nawakszut graniczy z cudem!

Podróż w kilka osób ma tę zaletę, że można ciągle o wszystkim rozmawiać i konfrontować  przemyślenia. Każdy ma swoje oczy i świat zza samochodowej szyby widzi inaczej – rozmawiamy o tym. Spotykamy setki różnych ludzi, widzimy ich meczety, ich stroje, ich posiłki, bazary i sklepy. Widzimy, jak się cieszą, jak spacerują, jak gonią za skrawkiem cienia. Często opatuleni w turbany i szale pasą bydło, prowadzą przez Saharę wielbłądy. Każda podróż mówi o różnorodności świata i jeśli myślisz, że jesteś jedyny i najlepszy, to właśnie umarłeś. Inna architektura. Inna przyroda. Inne wszystko – tak odmienne, że czasem poza spodziewaną wyobraźnią.

Senegal pachnie zielenią. Szosa na Dakar kręci w prawo, a my w lewo – do Gambii. Wieczorem docieramy na ostatni nocleg przed celem naszej podróży – miasto Kaolack. Zmierzch zapada szybko i z trudem znajdujemy nocleg. Duszno. Parno. Ukrop. Wokół miasta wydobywa się sól, wszystko paruje i śmierdzi – ale nie myślimy o tym. Czasem, gdy jedziemy obok senegalskich wiosek, już widzimy dzieci na bosaka – zatrzymalibyśmy wóz i zaczęlibyśmy rozdawać to, co mamy ze sobą. Tak, myślimy, czy kiedyś z akcji „Klapki dla Gambii” nie zrobić akcji „Klapki dla Afryki”. Temat otwarty i trzeba to przemyśleć.

Jesteśmy już w drodze ponad dwa tygodnie – tydzień za długo przez awarię klapcara. Przejechaliśmy siedem tysięcy kilometrów. Teraz ostatni akord, granica i przeprawa promem do Gambii – to już od jutra. Wieczorem szykujemy nasze paszporty, liczymy pieniądze i pierwsze ugryzienia komarów, sprawdzamy książeczki szczepień przeciw żółtej febrze. Myjemy szyby w samochodzie, rozmawiamy. Czeka na nas jeszcze bardzo dużo niespodzianek i niewiadomych – ale taka jest podróż, trochę jak skok w kosmos. Nasz statek przybił już do portu i trwa rozładunek.

– Panowie, ostrożnie z tymi klapkami, ostrożnie!!!

 

Galeria zdjęć:

Zobacz również:

 

 

← Zostań Ambasadorem / Wolontariuszem

Zostań Ambasadorem Akcji

Wpisz się na listę i zbieraj, zbieraj, zbieraj!

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Klapki dla Gambii” wszystkie instytucje skupiające wokół siebie aktywność dzieci i młodzieży. Szczególnie zależy nam, by w wielu pobliskich  szkołach, w przedszkolach, w domach kultury, w parafiach i hufcach harcerskich, i we wszystkich innych miejscach, gdzie tylko można i wypada zorganizować zbiórkę klapków – przy bezinteresownej pomocy nauczycieli, opiekunów i wszystkich ludzi dobrej woli – postawić kartony i wypełnić je kolorowymi klapkami.

Dla wszystkich Ambasadorów zostanie przygotowany Certyfikat Wsparcia 2018, który wraz z pakietem medialnym będziemy indywidualnie rozdawać po zakończeniu tegorocznej edycji, czyli po szczęśliwym powrocie z Afryki – jesień 2018.

Lista Ambasadorów aktualizowana jest na bieżąco (niezwłocznie po zgłoszeniu), a w przypadku ewentualnych nieścisłości lub błędów prosimy o informację mailową: akcja@klapkidlagambii.pl.

Zostań Wolontariuszem Akcji

Zostań Wolontariuszem Akcji – poszukujemy kontaktowych osób do współpracy.

Jeśli studiujesz na bielskiej ATH, lub w każdy inny sposób masz możliwość, by zostać naszym ramieniem, przedstawicielem i pośrednikiem w kontakcie ze szkołą, z przedszkolem lub z innym miejscem, gdzie możemy zbierać klapki, napisz do nas wiadomość lub zadzwoń. Szukamy komunikatywnych i otwartych osób, które chętnie będą reprezentować akcję „Klapki dla Gambii” w swoim środowisku: w dawnej szkole podstawowej, w gimnazjum lub ogólniaku.

Jeśli znasz zakręconego nauczyciela lub masz kontakt z innymi aktywnymi osobami, pomóż nam do nich dotrzeć: trzeba przekazać karton na klapki, dać plakat, porozmawiać, wyjaśnić sens zbierania klapków. A potem, na samym końcu, trzeba przywieźć zebrane klapki na centralne miejsce zbiórki. Szukamy kreatywnych osób, które będą łącznikami w organizacji całego przedsięwzięcia.

Aktualności i informacje →

Aktualności

Ważna informacja

Uprzejmie informujemy, że w tym roku akcja „Klapki dla Gambii” się nie odbędzie i kolejne wielkie zbieranie planowane jest na rok 2020. Dziękując wszystkim za tegoroczne zaangażowanie, jak i to sprzed dwóch lat, mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy już wkrótce – raptem za kilka miesięcy, by wspólnie, krok po kroku, zacząć organizować wydarzenie na rok 2020. Pozostańmy wszyscy w kontakcie poprzez kolejne odsłony strony internetowej oraz aktywność na fanpage FB. Mamy nadzieję, że zbieranie klapków zagościło w Państwa sercach na zawsze i już za rok znów pomożemy afrykańskim dzieciom. W razie pytań pozostajemy do Waszej dyspozycji poprzez kontakt telefoniczny i mailowy.

Paszporty do Gambii!!!

Już w czwartek 8 listopada serdecznie zapraszamy wszystkich Ambasadorów Akcji, Wolontariuszy i Partnerów do odbioru „Paszportów do Gambii”, czyli Certyfikatów Uczestnictwa w naszym wielkim, wspólnym zbieraniu klapków. Uroczysta gala rozpocznie się o godzinie 11.00 w auli budynku L, na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, ul. Willowa 2. Uroczystość zaplanowana jest na około dwie godziny i bardzo serdecznie zapraszamy przedstawicieli szkół, przedszkoli, bibliotek i wszystkich innych miejsc, gdzie zbieraliśmy w tym roku klapki. Prosimy o wcześniejszą rejestrację przez poniższy formularz, a na ewentualne pytania odpowiemy drogą mailową lub przez wiadomości FB. Czekamy na Was!

Formularz rejestracyjny

 

Rozdawanie – najważniejsza część projektu Klapki dla Gambii

Projekt Klapki dla Gambii wszedł w decydującą fazę, rozdawania klapków dzieciom. Po długiej podróży, przez całą Europę, po pokonaniu Sahary i licznych przeszkód, włącznie z poważną awarią samochodu podróżniczego, ekipa akcji dotarła do Gambii. Po przejęciu ładunku z portu w Banjul klapki zostały przetransportowane do miejscowości Bwiam, która stała się bazą wyjazdową do rozdawania klapków wśród gambijskich dzieci.

Rozdanie ponad 22 tys. klapków to wyzwanie na najbliższe tygodnie – w Gambii trwa pora deszczowa, co nie ułatwia zadania. Radość na buziach dzieci obdarowanych klapkami daje jednak niesamowitą moc!

Zapraszamy do śledzenia relacji z rozdawania na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych
klapkidlagambii.pl/#relacje
www.instagram.com/klapkidlagambii

Podziękowania dla firmy Trytyt

Serdecznie dziękujemy firmie Trytyt.com za nieocenioną pomoc, jaką było nieodpłatne przekazanie na rzecz naszej akcji siedemnastu tysięcy plastikowych opasek (popularnie zwanych trytytkami), które okazały się niezbędne przy pakowaniu klapków do worków. Klapki pakowane luzem zajmowały bardzo dużo miejsca i gdy zdaliśmy sobie sprawę, że ratunkiem może być jedynie spinanie każdej pary – właśnie wtedy z pomocą przyszła firma spod Bielska, z Międzyrzecza Górnego. Sprawna współpraca zaowocowała tym, że wszystko finalnie zmieściło się do kontenera i cała operacja przebiegła zgodnie z planem. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, a zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej naszego Darczyńcy.

www.trytyt.com

Trzy tony!!!

Prawie trzy tony klapków – tyle waży nasz transport na Czarny Ląd. Dużo to, czy mało? W ostatnich dniach, po dokładnym posegregowaniu, policzeniu i spakowaniu wszystkich klapków (21.133 pary!) całość naszych darów zastała zapakowana do oceanicznego kontenera. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, choć mieliśmy wiele obaw, czy worki z klapkami zmieszczą się do stalowej konstrukcji, która wszak nie jest z gumy (!). Dzięki pomocy organizacyjnej studentów i pracowników bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej wszystko udało zrobić się na medal. Po kilkunastu godzinach załadunku pełny kontener wyjechał od nas do Gdyni i tam czeka teraz na statek. Udało się zrobić na medal!

22.133

22.133 – tyle par klapków udało nam się zebrać od połowy maja do końca czerwca 2018 roku. Takie jest oficjalne podsumowanie naszej tegorocznej akcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbieranie klapków i pomogli w ten sposób afrykańskim maluchom. Dziękujemy Wolontariuszom, Ambasadorom i Partnerom Akcji – bez Was nie byłoby to możliwe. Już lada dzień wszystkie klapki zostaną zapakowane do kontenera, dowiezione do Gdyni i udadzą się drogą morską do Gambii. Następnie z Bielska-Białej trójka studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej wyruszy wraz z opiekunem samochodem podróżniczym do Gambii, by tam odebrać kontener z portu i rozdać wszystkie klapki małym Gambijczykom.

KLAPKOMANIA!

Już 18 i 19 czerwca zapraszamy na KLAPKOMANIĘ – specjalne wydarzenie towarzyszące naszej akcji. W tych dniach przywieźcie do nas zebrane klapki i weźcie udział w specjalnie dla Was przygotowanych atrakcjach . W poniedziałek (18 czerwca) zapraszamy przedszkolaków i młodsze klasy szkół podstawowych (1-5), a we wtorek (19 czerwca) starsze klasy szkół podstawowych, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W programie, w zależności od grupy wiekowej trochę zabawy, trochę wiedzy, trochę nagród. Szczegóły akcji znajdziecie na plakacie (podlinkować plakat pod słowo „plakacie”)

Nasza największa aula może pomieścić tylko 300 osób, dlatego konieczna jest rezerwacja poprzez formularz.

Link tutaj: https://goo.gl/forms/4G7PMe5dssI7UgRw1
Decyduje kolejność zgłoszeń!

Transport klapków do Gambii to nie lada wyzwanie.

Z dnia na dzień do naszej Akademii przysyłanych i przywożonych jest coraz więcej klapków, najwyższa pora, żeby rozpocząć przygotowania do operacji logistycznej, dzięki której klapki znajdą się w Gambii. Stajemy przed nie lada wyzwaniem, klapków będzie dużo więcej niż w ubiegłym roku, stąd też ich transport będzie wymagał profesjonalnej obsługi. Z nieocenioną pomocą w tym zakresie przychodzą nam liderzy rynku transportowego –@GrupaOTLogistics jako największy operator portowy w Polsce i lider w obszarze żeglugi śródlądowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz @c.hartwiggdynia czyli najstarszy spedytor w Polsce, ze 160-letnim doświadczeniem w branży. Z tak doświadczonymi partnerami jesteśmy pewni, że kontener, do którego zapakujemy „Klapki dla Gambii” dotrze do celu na czas i ofiarowane przez darczyńców klapki sprawią wiele radości dzieciom. Dziękujemy firmom OT Logistics S.A oraz C.Hartwig Gdynia S.A. za to, że podjęły się realizacji tego wyzwania!

Zbieramy! Zbieramy! Zbieramy!

Nasza akcja rozkręciła się na dobre. Dostajemy od Was bardzo dużo komunikatów, że zbieracie i zapełniacie kartony – tak trzymać! Liczy się każda para klapków. Dziękujemy za Wasz zapał i zaangażowanie. To tylko klapki, a mogą tak wiele! Obrazowo mówimy, że jedna para, to jedno afrykańskie dziecko – i tak jest naprawdę. Zachęcamy do zbierania, byśmy potem mogli wszystko w…

Jan Niezbędny w klapkach!!!

Jan Niezbędny dołącza do naszych klapków! Informujemy, że firma słynąca w Polsce z produkcji m.in. worków na śmieci (ale także wielu innych jednorazowych akcesoriów i produktów przydatnych w domu – i nie tylko – stała się oficjalnym partnerem naszej akcji. Cieszymy się tym bardziej, że wielkie i twarde worki wyprodukowane przez Jana Niezbędnego będą niezastąpione podczas pakowania wszystkich klapków do…