Zbieranie i liczenie

Część 2 / 7 lipca 2018

Cieszyliśmy się. Skakaliśmy z radości. Śmialiśmy się do łez, gdy pocztą, przez kurierów i wszystkimi możliwymi kanałami zaczynały przybywać do nas klapki.
Oczyma wyobraźni już widzieliśmy uśmiechnięte gambijskie dzieci, dla których to wszystko robimy. Jest moc! Codziennie docierało do nas kilka przesyłek. Koperty. Paczki. Worki. Klapki słały osoby prywatne i instytucje z najdalszych zakątków Polski. Czasem ktoś dołączył wzruszający list, czasem rysunek (wszystko skrupulatnie zbieramy i kiedyś zrobimy wystawę albo opublikujemy w odświętnym albumie). Przyjeżdżały do nas rodziny z dziećmi, by osobiście wrzucić klapki do zagródki. Często studenci przyprowadzali rodzeństwo, przychodzili harcerze, siostry zakonne, dzieci z Domu Dziecka. Na wysokości zadania stanęli pracownicy Akademii, którzy animowali zbiórkę klapków wśród swoich znajomych i przyjaciół, w szkołach i przedszkolach u swoich dzieci. Wszystkie ręce na pokład – świątek, piątek i niedziela.

Równolegle do tych wszystkich przemiłych wydarzeń prowadziliśmy działania organizacyjne związane z wysyłką całego transportu do Gambii – to nie lada, jak się zaraz okazało, wyzwanie. Trybiki musiały działać. W zeszłym roku klapki udało nam się upchać kolanem do klapcara, cudem przekroczyć kolejne granice i wszystko rozdać małym Afrykańczykom. Teraz, gdy klapki zbierane były w ponad trzystu miejscach, łatwo było przewidzieć, że jeśli każdy karton zapełniony będzie tylko w połowie (około pięćdziesiąt par), to mamy do przewiezienia 15 tysięcy par klapków… (!). Informacja ta mroziła krew w żyłach, bo meldunki „z terenu” były dużo bardziej optymistyczne – prawie wszędzie klapków było więcej lub bardzo, bardzo dużo.

Czekacie na kolejny cud? I oto dostajemy maila, że wielka firma transportowa drogą lądową i morską przewiezie wszystkie klapki do Gambii!!! Pytają kiedy i gdzie mają podstawić kontener. Czy to dzieje się naprawdę??? Wszystko układa się idealnie! Planujemy. Liczymy. Umawiamy. A w trakcie organizujemy na naszej uczelni spore, dwudniowe wydarzenie edukacyjne, które roboczo nazywamy „Klapkomanią”. Razem z nauczycielami przychodzą do nas dzieci i młodzież – kilkaset osób, a na pamiątkę tego interesującego dnia wszyscy malują na uczelnianym parkingu ogromną mapę Afryki, z Gambią po lewej stronie, tam gdzie serce…

Tymczasem góra klapków rośnie i rośnie. Z zagródki robi się zagroda, a już za chwilę widać tylko wielki kopiec klapków. Kolory wysypują się na boki i z trudem udaje nam się utrzymać wszystko w ryzach. Dzień po dniu docierają nowe transporty, Ambasadorowie kończą zbierania – koniec czerwca, kończy się też rok szkolny. Góra klapków rośnie w oczach – nie do uwierzenia. Pewnego dnia, niespodziewanie, odwiedza nas minister rządu gambijskiego ds. młodzieży i sportu – zaczyna się dziać. Umawiamy kontener na 10 lipca i powoli przygotowujemy się do liczenia, segregowania i pakowania. Narada za naradą i mamy plan – na szczęście korytarze naszej uczelni są długie i szerokie. I na szczęście studenci, którym akurat rozpoczęła się sesja, przykładają do wszystko rękę – robota aż się pali!

Dzielimy pracę na etapy – zostało dziesięć dni. Najpierw wszystkie klapki skrupulatnie pozbawiamy zbędnych plastików: odczepiamy cenówki, wieszaczki, odcinamy niepotrzebne kartoniki, przywieszki, folie, woreczki itp. itd. Ogrom śmieci zajmuje kilka dobrych kartonów – do Afryki nie wieziemy śmieci (hejterzy już zacierali ręce…). W ciągu dwóch dni około trzydzieści osób pakuje wszystko do niebieskich worków, a w każdym po pięćdziesiąt złączonych i skompletowanych par. Odkładamy na bok klapki używane i te bez pary, zdarza się. Liczymy, kalkulujemy i już jest 19 tysięcy par, a nowe dostawy klapków ciągle jeszcze „dojeżdżają”. Boimy się liczyć.
Ale to nie koniec – to początek. Za dwa dni wszystkie ułożone i spakowane klapki cierpliwe wynosimy w prawie czterystu workach (!) i entuzjastycznie rozsypujemy na uczelnianym trawniku, by sfotografować jedyny na świecie klapkowy dywan – fotografia przechodzi do historii, tak jak kilka innych z tego dnia. Jest więc serce z klapków, są klapki wysypane na schodach pobliskiego zaprzyjaźnionego centrum handlowego, są w różnych miejscach Bielska-Białej (m.in. przy znanej rzeźbie Reksia, pod teatrem, na rynku). Niemiłosierny upał nie pozwala na więcej, choć w planach mieliśmy jeszcze to i owo.

I teraz najtrudniejszy moment, który trwa dwa dni. Od rana do wieczora na długim i szerokim uczelnianym korytarzu około pięćdziesiąt osób (a może i więcej) sukcesywnie wysypuje wszystkie klapki z worków, by za chwilę najpierw oddzielać „japonki” od reszty i równolegle segregować wszystkie pary według numeracji. Karkołomna sprawa, gdy chwytasz w dłoń rozmiar 33 i musisz z nim przejść dobrych kilka, kilkanaście metrów – i tak milion razy wte i wewte, wte i wewte. Cierpliwie. Metodycznie. Z uśmiechem – bo dla dzieci w Gambii. Tak przygotowane i posegregowane klapki trafiają w ręce studentów i pracowników naszej uczelni, którzy każdą parę „trytytkują”, by klapki na potrzeby transportu zajmowały jak najmniej miejsca. Siedemnaście tysięcy trytytek (piszemy maila do bielskiego producenta i zaraz dostajemy odpowiedź, że możemy wziąć ile chcemy, jakie tylko chcemy i w jakimkolwiek kolorze). Bierzemy i ślemy ukłony. Klapki trzeba „sprasować”. Ergonomiczne „japonki” lądują w workach po sto par, a cała reszta po pięćdziesiąt. Nikt nie czuje rąk i nóg, a krokomierze pokazują przechodzonych po trzydzieści kilometrów dziennie.

W niedzielę wieczorem, na dwa dni przed przybyciem kontenera, wszystko mamy posegregowane, spakowane i policzone. Otaśmowane niebieskie worki czekają na swoją ostatnią drogę – na ciężarówkę. Liczymy i liczymy – jak nic mamy 21.133 pary klapków!!! Tyle udało nam się uzbierać dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli. Trochę trudno w to uwierzyć, ale zdjęcia nie kłamią. Ponad 21 tysięcy afrykańskich dzieci nie będzie chodzić boso. Ta świadomość ciśnie łzy do oczu, bo nigdy nie przypuszczaliśmy, że tyle będzie uśmiechu i radości. Dziękujemy!!!

Galeria zdjęć:

Zobacz również:

 

 

← Zostań Ambasadorem / Wolontariuszem

Zostań Ambasadorem Akcji

Wpisz się na listę i zbieraj, zbieraj, zbieraj!

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Klapki dla Gambii” wszystkie instytucje skupiające wokół siebie aktywność dzieci i młodzieży. Szczególnie zależy nam, by w wielu pobliskich  szkołach, w przedszkolach, w domach kultury, w parafiach i hufcach harcerskich, i we wszystkich innych miejscach, gdzie tylko można i wypada zorganizować zbiórkę klapków – przy bezinteresownej pomocy nauczycieli, opiekunów i wszystkich ludzi dobrej woli – postawić kartony i wypełnić je kolorowymi klapkami.

Dla wszystkich Ambasadorów zostanie przygotowany Certyfikat Wsparcia 2018, który wraz z pakietem medialnym będziemy indywidualnie rozdawać po zakończeniu tegorocznej edycji, czyli po szczęśliwym powrocie z Afryki – jesień 2018.

Lista Ambasadorów aktualizowana jest na bieżąco (niezwłocznie po zgłoszeniu), a w przypadku ewentualnych nieścisłości lub błędów prosimy o informację mailową: akcja@klapkidlagambii.pl.

Zostań Wolontariuszem Akcji

Zostań Wolontariuszem Akcji – poszukujemy kontaktowych osób do współpracy.

Jeśli studiujesz na bielskiej ATH, lub w każdy inny sposób masz możliwość, by zostać naszym ramieniem, przedstawicielem i pośrednikiem w kontakcie ze szkołą, z przedszkolem lub z innym miejscem, gdzie możemy zbierać klapki, napisz do nas wiadomość lub zadzwoń. Szukamy komunikatywnych i otwartych osób, które chętnie będą reprezentować akcję „Klapki dla Gambii” w swoim środowisku: w dawnej szkole podstawowej, w gimnazjum lub ogólniaku.

Jeśli znasz zakręconego nauczyciela lub masz kontakt z innymi aktywnymi osobami, pomóż nam do nich dotrzeć: trzeba przekazać karton na klapki, dać plakat, porozmawiać, wyjaśnić sens zbierania klapków. A potem, na samym końcu, trzeba przywieźć zebrane klapki na centralne miejsce zbiórki. Szukamy kreatywnych osób, które będą łącznikami w organizacji całego przedsięwzięcia.

Aktualności i informacje →

Aktualności

Ważna informacja

Uprzejmie informujemy, że w tym roku akcja „Klapki dla Gambii” się nie odbędzie i kolejne wielkie zbieranie planowane jest na rok 2020. Dziękując wszystkim za tegoroczne zaangażowanie, jak i to sprzed dwóch lat, mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy już wkrótce – raptem za kilka miesięcy, by wspólnie, krok po kroku, zacząć organizować wydarzenie na rok 2020. Pozostańmy wszyscy w kontakcie poprzez kolejne odsłony strony internetowej oraz aktywność na fanpage FB. Mamy nadzieję, że zbieranie klapków zagościło w Państwa sercach na zawsze i już za rok znów pomożemy afrykańskim dzieciom. W razie pytań pozostajemy do Waszej dyspozycji poprzez kontakt telefoniczny i mailowy.

Paszporty do Gambii!!!

Już w czwartek 8 listopada serdecznie zapraszamy wszystkich Ambasadorów Akcji, Wolontariuszy i Partnerów do odbioru „Paszportów do Gambii”, czyli Certyfikatów Uczestnictwa w naszym wielkim, wspólnym zbieraniu klapków. Uroczysta gala rozpocznie się o godzinie 11.00 w auli budynku L, na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, ul. Willowa 2. Uroczystość zaplanowana jest na około dwie godziny i bardzo serdecznie zapraszamy przedstawicieli szkół, przedszkoli, bibliotek i wszystkich innych miejsc, gdzie zbieraliśmy w tym roku klapki. Prosimy o wcześniejszą rejestrację przez poniższy formularz, a na ewentualne pytania odpowiemy drogą mailową lub przez wiadomości FB. Czekamy na Was!

Formularz rejestracyjny

 

Rozdawanie – najważniejsza część projektu Klapki dla Gambii

Projekt Klapki dla Gambii wszedł w decydującą fazę, rozdawania klapków dzieciom. Po długiej podróży, przez całą Europę, po pokonaniu Sahary i licznych przeszkód, włącznie z poważną awarią samochodu podróżniczego, ekipa akcji dotarła do Gambii. Po przejęciu ładunku z portu w Banjul klapki zostały przetransportowane do miejscowości Bwiam, która stała się bazą wyjazdową do rozdawania klapków wśród gambijskich dzieci.

Rozdanie ponad 22 tys. klapków to wyzwanie na najbliższe tygodnie – w Gambii trwa pora deszczowa, co nie ułatwia zadania. Radość na buziach dzieci obdarowanych klapkami daje jednak niesamowitą moc!

Zapraszamy do śledzenia relacji z rozdawania na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych
klapkidlagambii.pl/#relacje
www.instagram.com/klapkidlagambii

Podziękowania dla firmy Trytyt

Serdecznie dziękujemy firmie Trytyt.com za nieocenioną pomoc, jaką było nieodpłatne przekazanie na rzecz naszej akcji siedemnastu tysięcy plastikowych opasek (popularnie zwanych trytytkami), które okazały się niezbędne przy pakowaniu klapków do worków. Klapki pakowane luzem zajmowały bardzo dużo miejsca i gdy zdaliśmy sobie sprawę, że ratunkiem może być jedynie spinanie każdej pary – właśnie wtedy z pomocą przyszła firma spod Bielska, z Międzyrzecza Górnego. Sprawna współpraca zaowocowała tym, że wszystko finalnie zmieściło się do kontenera i cała operacja przebiegła zgodnie z planem. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, a zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej naszego Darczyńcy.

www.trytyt.com

Trzy tony!!!

Prawie trzy tony klapków – tyle waży nasz transport na Czarny Ląd. Dużo to, czy mało? W ostatnich dniach, po dokładnym posegregowaniu, policzeniu i spakowaniu wszystkich klapków (21.133 pary!) całość naszych darów zastała zapakowana do oceanicznego kontenera. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, choć mieliśmy wiele obaw, czy worki z klapkami zmieszczą się do stalowej konstrukcji, która wszak nie jest z gumy (!). Dzięki pomocy organizacyjnej studentów i pracowników bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej wszystko udało zrobić się na medal. Po kilkunastu godzinach załadunku pełny kontener wyjechał od nas do Gdyni i tam czeka teraz na statek. Udało się zrobić na medal!

22.133

22.133 – tyle par klapków udało nam się zebrać od połowy maja do końca czerwca 2018 roku. Takie jest oficjalne podsumowanie naszej tegorocznej akcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbieranie klapków i pomogli w ten sposób afrykańskim maluchom. Dziękujemy Wolontariuszom, Ambasadorom i Partnerom Akcji – bez Was nie byłoby to możliwe. Już lada dzień wszystkie klapki zostaną zapakowane do kontenera, dowiezione do Gdyni i udadzą się drogą morską do Gambii. Następnie z Bielska-Białej trójka studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej wyruszy wraz z opiekunem samochodem podróżniczym do Gambii, by tam odebrać kontener z portu i rozdać wszystkie klapki małym Gambijczykom.

KLAPKOMANIA!

Już 18 i 19 czerwca zapraszamy na KLAPKOMANIĘ – specjalne wydarzenie towarzyszące naszej akcji. W tych dniach przywieźcie do nas zebrane klapki i weźcie udział w specjalnie dla Was przygotowanych atrakcjach . W poniedziałek (18 czerwca) zapraszamy przedszkolaków i młodsze klasy szkół podstawowych (1-5), a we wtorek (19 czerwca) starsze klasy szkół podstawowych, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W programie, w zależności od grupy wiekowej trochę zabawy, trochę wiedzy, trochę nagród. Szczegóły akcji znajdziecie na plakacie (podlinkować plakat pod słowo „plakacie”)

Nasza największa aula może pomieścić tylko 300 osób, dlatego konieczna jest rezerwacja poprzez formularz.

Link tutaj: https://goo.gl/forms/4G7PMe5dssI7UgRw1
Decyduje kolejność zgłoszeń!

Transport klapków do Gambii to nie lada wyzwanie.

Z dnia na dzień do naszej Akademii przysyłanych i przywożonych jest coraz więcej klapków, najwyższa pora, żeby rozpocząć przygotowania do operacji logistycznej, dzięki której klapki znajdą się w Gambii. Stajemy przed nie lada wyzwaniem, klapków będzie dużo więcej niż w ubiegłym roku, stąd też ich transport będzie wymagał profesjonalnej obsługi. Z nieocenioną pomocą w tym zakresie przychodzą nam liderzy rynku transportowego –@GrupaOTLogistics jako największy operator portowy w Polsce i lider w obszarze żeglugi śródlądowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz @c.hartwiggdynia czyli najstarszy spedytor w Polsce, ze 160-letnim doświadczeniem w branży. Z tak doświadczonymi partnerami jesteśmy pewni, że kontener, do którego zapakujemy „Klapki dla Gambii” dotrze do celu na czas i ofiarowane przez darczyńców klapki sprawią wiele radości dzieciom. Dziękujemy firmom OT Logistics S.A oraz C.Hartwig Gdynia S.A. za to, że podjęły się realizacji tego wyzwania!

Zbieramy! Zbieramy! Zbieramy!

Nasza akcja rozkręciła się na dobre. Dostajemy od Was bardzo dużo komunikatów, że zbieracie i zapełniacie kartony – tak trzymać! Liczy się każda para klapków. Dziękujemy za Wasz zapał i zaangażowanie. To tylko klapki, a mogą tak wiele! Obrazowo mówimy, że jedna para, to jedno afrykańskie dziecko – i tak jest naprawdę. Zachęcamy do zbierania, byśmy potem mogli wszystko w…

Jan Niezbędny w klapkach!!!

Jan Niezbędny dołącza do naszych klapków! Informujemy, że firma słynąca w Polsce z produkcji m.in. worków na śmieci (ale także wielu innych jednorazowych akcesoriów i produktów przydatnych w domu – i nie tylko – stała się oficjalnym partnerem naszej akcji. Cieszymy się tym bardziej, że wielkie i twarde worki wyprodukowane przez Jana Niezbędnego będą niezastąpione podczas pakowania wszystkich klapków do…